logo
Allegro zmienia się w drugi Amazon

Allegro zmienia się w drugi Amazon

Nasi czytelnicy coraz częściej zwracają się do nas z prośbą o zajęcie się tematyką serwisu aukcyjnego Allegro. Chodzi mianowicie o utrudnianie użytkownikom serwisu prowadzenia sprzedaży, a także faworyzowania swoich marek przez Grupę Allegro.

W ostatnim czasie napłynął do nas również mail od czytelnika, który przedstawił nam swoją historię związaną z serwisem, a także porównał sprzedaż Allegro do sprzedaży za pośrednictwem serwisu Amazon, który zaczyna walkę o klientów na polskim rynku. Wielce prawdopodobne jest to, że Allegro straci koronę, którą od wielu lat posiada.
Allegro posiada wiele swoich marek, a jedną z nich jest Ceneo, które często reklamuje serwis aukcyjny, a także o którym coraz częściej słyszymy niepochlebne opinie. Użytkownicy serwisu aukcyjnego coraz częściej zwracają się do nas o pomoc w nagłośnieniu swoich problemów z gigantem rodzimego rynku. Obiecujemy, że nie przejdziemy obojętnie obok nikogo. Jeśli chcesz opowiedzieć nam swoją historię, pisz śmiało na redakcja@ale24. pl możesz liczyć na naszą interwencję w twojej sprawie.

Amazon korzysta na problemach AllegroSerwis Amazon nie został niezauważony na naszym rodzimym rynku. Wielu przedsiębiorców decyduje się na ucieczkę właśnie do tego serwisu, ze swoimi produktami. Nie jest to jednak dziś jeszcze takie łatwe, ponieważ Król Allegro jest u nas świetnie rozreklamowany. Większość potencjalnych klientów korzysta z tego serwisu.
Nasz czytelnik opisał nam swoje doświadczenia z Allegro, które nie należą do najmilszych. Prowadzi niewielką działalność gospodarczą, która zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą ubrań z zagranicy. Dopóki oferowane były w sprzedaży tylko używane ubrania, nie było żadnych problemów z serwisem. W pewnym momencie użytkownik sprowadził firmowe ubrania, które również były oferowane przez marki promowane w serwisie aukcyjnym. W tym momencie rozpoczął się konflikt.
Po kilku dniach została nałożona na konto blokada Allegro. Sprzedaż została zablokowana, a użytkownik otrzymał podobnego maila do wielu innych, które otrzymały osoby w podobnej sytuacji: „…konto zostało zablokowane ze względu na bezpieczeństwo Kupujących…” Według naszego czytelnika wymiana maili wyglądała jak przeprowadzenie rozmowy z kimś nienormalnym, wręcz głupim. Nie dość, że ciężko było się porozumieć, to odpowiedzi dochodziły po kilku dniach, a nawet po tygodniu. Blokada konta nadal jest założona jednak nasz czytelnik postanowił wyżalić się nam na postawę serwisu Allegro. pl. Nie jest to zresztą jedyny przypadek kiedy Allegro blokuje swoich użytkowników. Coraz częściej decydują się oni zebrać w większe grupy i walczyć z serwisem na drodze sądowej.
Warto również wspomnieć o tym, że Allegro od dłuższego już czasu podejrzewane jest o bezprawną praktykę, jaką jest faworyzowanie swoich sklepów, marek, ofert sprzedaży, a zrzucanie na dalszy plan ofert swoich użytkowników. Serwis ten posądzany jest o coraz więcej przewinień. Traci przez to na wizerunku, a Amazon może na tym tyko zyskać.

Mały sprzedawca nie ma szans z gigantemPrzedsiębiorcy, których konta są blokowane, starają się podejmować walkę z Allegro, co oczywiście nie jest łatwe. Mały sprzedawca, który tylko od czasu do czasu chce coś sprzedać, nie ma jednak takiej siły przebicia. Nasza czytelniczka trzy razy wystawiała te same przedmioty na sprzedaż. Chodziło o aukcję, na której były wystawione dwie torebki jednej z polskich firm. Za każdym razem oferta była blokowana, usuwana z serwisu. Czytelniczka próbowała dowiedzieć się w czym tkwi problem, jednak nie mogła doprosić się odpowiedzi, która byłaby ją w stanie usatysfakcjonować.
Serwis Allegro stwierdził, że nie ma pewności co do oryginalności sprzedawanego towaru, ponieważ jego cena jest zbyt niska. Czytelniczka zwróciła jednak uwagę na to, że producent torebek, które również były przez nią oferowane do sprzedaży, oferował na Allegro ten sam towar w cenie wyższej o około 100 złotych. Jest to bardzo podejrzane. Czytelniczka uważa, że Allegro specjalnie usunęło jej ogłoszenie sprzedaży, ponieważ było konkurencyjne dla dużego klienta firmy. Jeśli takie działanie zostanie udowodnione, to Allegro może otrzymać ogromną karę finansową, która na pewno będzie miała wpływ na osłabienie pozycji serwisu na rynku.
Co mam w takiej sytuacji zrobić? Do kogo się zgłosić?” – zapytała nas czytelniczka. Jeśli ma siłę na batalię sądową, to może spróbować swoich sił. Będzie jej jednak bardzo ciężko wygrać z takim gigantem w pojedynkę. W lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy decydują się na pozew zbiorowy. Naszej czytelniczce możemy jednak obiecać, że nie zostawimy tak jej sprawy i będziemy na bieżąco informować o dalszym jej losie.

Allegro tylko dla firm?W przeciwieństwie do serwisu Amazon, król polskiej sceny aukcyjnej, czyli Allegro ma ograniczony zasięg. Serwis funkcjonuje na naszym rodzimym rynku, a także w kilku innych krajach. Nie może się jednak równać z zasięgiem serwisu Amazon.
Patrząc na to, w jakim kierunku dziś podąża Allegro można odnieść wrażenie, że działalność tego serwisu nie polega już na przeprowadzaniu licytacji aukcyjnych. Owszem, nadal można aukcje wystawiać, jednak około 90% wszystkich ofert to oferty z opcją „Kup Teraz” i ustaloną wcześniej ceną.
Allegro nie ukrywa tego, że chciałoby być drugim Amazonem. Zresztą już dziś można zauważyć, że większość ofert sprzedaży to oferty firm, które chcą swoje produkty za pomocą platformy sprzedażowej zaoferować klientom. Serwis wprowadził swego czasu opcję założenia sklepu na platformie sprzedażowej. Dzięki czemu przedsiębiorcy mogą dostosowywać wygląd sklepu, oferować towar przez dłuższą ilość czasu, a także ukrywać ilości dostępnych produktów w sprzedaży. Allegro naprawdę próbuje stanąć do równej walki ze swoim konkurentem. Czy jednak będzie to możliwe? Na razie zagraniczna konkurencja zaczyna przejmować część rynku, która należała do Allegro. Jeśli nasz rodzimy (były już) serwis aukcyjny nadal będzie blokował konta swoich użytkowników, to naprawdę sporo może stracić.

Udostępnij

Dodaj komentarz